20. dubna 2024, Tadeáš Mima, foto: Michal Málek

Pouze sedm minut ve vedení: Vyškov remizoval se Zbrojovkou

Obrovskou hrubku fotbalisté Vyškova skvěle potrestali, vítězný stav ale neudrželi. Jihomoravské derby se Zbrojovkou, které bylo hlavním tahákem 24. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, skončilo 1:1 po brzkém srovnání Brna. MFK tak bodoval počtvrté z posledních pěti utkání, tentokrát před fantastickou kulisou čítající přes 1 500 fanoušků.
24. kolo F:NL 2023/24, 20. 4. 2024 10:15

1:1

(0:0)

FC Zbrojovka Brno

MFK Vyškov: Borek – Ilko (C), Musa, Straalman, Aberkane – Lahodný (73. Delferriere), Mafwenta, Eneme (85. Bayo) – Fomba (90+5. Diallo), Svoboda (73. Schön) – Krollis

FC Zbrojovka Brno: Sváček – Hamza, Koželuh, Granečný, Pernica – Gyamfi (77. Juritka), Štepanovský (59. Fousek), Smejkal (59. Jambor) (86. Nový), Alijagić – Řezníček (C), Potočný (86. Mara).

Branky: 71. Fomba – 78. Alijagić.

ŽK: 25. Lahodný, 90+7. Delferriere – 52. Gyamfi, 61. Koželuh.

Rozhodčí: Hocek – Žurovec, Bureš.

Nejen kvůli některým vynuceným absencím se sestava oproti středeční bitvě s Prostějovem trochu protočila. Základní jedenáctka tak čekala například na Ramathana Musu, jenž startoval vůbec poprvé na jaře, i na Antonína Svobodu. Kapitánská páska pak připadla Pavolu Ilkovi.

Zkraje duelu se zdálo, že se o územní převahu bude snažit spíše Vyškov. Každopádně i Zbrojovka uměla sebrat balón a prohnat se křídelními prostory. Většinou ovšem bez větších nepříjemností pro svěřence Jana Kameníka. Ze strany MFK se ještě v úvodní desetiminutovce neuchytil pokus Raimondse Krollise, to skutečně zajímavé se ale dělo až později.

Domácí fotbalisté těžili z jistoty na míči ve 34. minutě, kdy skóroval právě Krollis, avšak jenom z ofsajdu. A velice blízko trefě byla také akce ze závěru poločasu, kterou si vzal na sebe Eneme. Ten vystihl přihrávku soupeře, ve vápně našel Krollise a možnost ke střele se mu záhy ještě vrátil před odkrytou bránu. V super pozici ale minul, a tak se první půle uzavřel bez gólu.

Průběžný stav se rozhýbal až v následující fázi zápasu. Nejdříve zaváhal Issa Fomba v 56. minutě při postupu na bránu ze strany a vůbec nevypálil míč podle představ. Právě poté bylo nejdůležitější, že si MFK i nadále uměl hledat solidní příležitosti – a to zejména kolem 70. minuty.

Po vyškovském rohu se zmocnil míče Krollis a pokusil se zatočit svůj pokus pěkně na zadní tyč. A jeho snaha málem vyšla, nebýt perfektního zákroku Sváčka. Zanedlouho však Brňané už byli na domácí ofenzivu krátcí – vzadu chyboval Gyamfi a balón mu ukradl Fomba. Ten následně volil samostatný postup a s přehledem dával na 1:0.

Příznivé skóre ovšem trvalo jen sedm minut. Na prahu poslední desetiminutovky se zrodila nepřehledná skrumáž před Borkem, z níž se střelecky prosadil Alijagić. Právě to se stalo situací, která posunula finální výsledek na 1:1. Měření sil sledovala bouřlivá kulisa 1 518 diváků, jež ukázala nejednu pěknou fanouškovskou prezentaci.

Vyškovanům i nadále patří po jednobodovém zisku druhá příčka F:NL, a to jen o bod za Duklou Praha. Lídr soutěže ale má až do neděle duel k dobru. Další šanci bodovat se nabídne MFK za týden opět doma – v sobotu 27. dubna od 10.15 začne v Drnovicích souboj s Varnsdorfem.